Podle průzkumu amerického Národního ústavu zdraví v příčinách rozpadu vztahů naprosto vede odcizení, kdy se manželé jeden druhému psychicky vzdálí natolik, že už nenajdou cestu zpátky. Manželská poradkyně Ann Gold Buscho vzpomíná na jeden pár, který k ní přišel na terapii: „Říkejme jim třeba Jenny a Mike. Mike tvrdil, že má Jenny rád, ale už k ní necítí nic hlubšího. Byli manželé patnáct let a oba měli hodně náročnou práci. Mike doufal, že zůstanou přátelé, protože spolu vychovávali děti. Jenny namítala, že Mika přemlouvala k návštěvě psychologa už v době, kdy cítila, že se jí začíná vzdalovat. A on odmítl. Prý na terapii nevěří a doufal, že se to mezi nimi spraví tak nějak samo. Láska mezi nimi pak zmizela z nedostatku pozornosti, kterou věnovali sobě navzájem a svému vztahu. V tuhle chvíli už neměl ani jeden motivaci zkusit to nějak zachránit.“ Oba manželé prý byli smutní a zklamaní a rozhodli se jít dál každý sám.

Jiný pár, Mary a Frank, vyhledal její pomoc ve chvíli, kdy Mary měla pocit, že už si s Frankem nejsou tak blízcí. Ale protože spolu oba chtěli zůstat a byli ochotní si naslouchat a přijmout argumenty toho druhého, dohodli se, že rozvod nepřipadá v úvahu. „Mary i Frank se chtěli naučit lépe spolu komunikovat. Uvědomovali si, že hodně problémů prostě zametali pod koberec, protože oba nesnášeli konflikty,“ vypráví psycholožka. „Díky systematické terapii ale nakonec dokázali najít zase tu lásku, která je svedla dohromady. Vraceli se pak ke mně vždy jednou za pár let na jakési doladění vztahu a nedávno jsem dostala pohlednici s fotografií z oslavy jejich pětadvacátého výročí.“

Nevěra

Druhou nejčastější příčinou rozvodů je nevěra, ale i tu lze s pomocí odborníka překonat. I pro tuhle situaci má doktorka Ann dva příklady ze své praxe. První pár, Catherine a Leon, to nezvládli. Catherine zjistila, že Leon flirtuje se svou kolegyní v práci. Když pak v jeho mobilu našla erotické konverzace i fotky, došlo na obrovskou hádku. „Řekla mi, že mu nikdy nedokáže odpustit. Přitěžující okolností bylo, že Catherine právě porodila jejich první dítě a pocit zrady ji úplně zavalil. Leon svého úletu hrozně litoval. Vysvětloval, že právě stres kolem novorozence ho přiměl hledat u kolegyně rozptýlení,“ popisuje složitou situaci Ann. „Ale nešlo to. Catherine nebyla ochotná na nápravě vztahu pracovat, cítila se podvedená a ponížená. Leonovi pak bránila ve styku s dcerou. Vyostřené jednání o opatrovnictví tomu taky nepomohlo. Zachránit se nedalo nic.“

Naštěstí nemusí být nevěra pro vztah vždycky fatální. „Tihle dva se jmenovali Kirk a Fran,“ vzpomíná terapeutka. „Kirk hodně stál o to, aby se manželství zachránilo, přestože jeho vztah k milence byl silný. Okamžitě dal výpověď, protože to byla jeho kolegyně, a zablokoval si ji na telefonu i na sociálních sítích. S Fran se snažil usmířit a vycházel jí ve všem vstříc. Trvalo to dva roky, než dokázali spolu tuhle kapitolu zavřít. Fran byla dokonce schopná pochopit, že Kirk potřeboval pár měsíců na překonání vztahu se svou milenkou. Dnes je jejich manželství silné a vyrovnané, ale chtělo to spoustu terapeutické práce.“

Hádky

A konečně hádky, třetí nejčastější příčina rozvodů, kterou lze s pomocí psychologa vyřešit smírem. Za bod, ve kterém je to ještě možné, označuje Ann Gold Buscho situaci, kdy se pár hádá o hloupostech a vlastně si pak nedokáže vzpomenout, čím to začalo a o co šlo. Jakmile ale hádky přerostou do osobních výčitek a znamenají větrání starých křivd, bývá na záchranu manželství pozdě.

Po všech těchto příbězích se najednou myšlenka předmanželské terapie nezdá tak zbytečná jako na začátku, že? Zaměřuje se na ni i u nás hodně poraden a v podstatě vám dá návod na úspěšné manželství. Vy dodáte lásku, blízkost a vášeň, psycholog vám dá návod na konstruktivní debaty, doplnění rolí a řešení problémů dřív, než se rozhoří a chytne od nich střecha. Stojí to rozhodně za to.